ROK SZKOLNY 2015/2016
Projekt edukacji ekologicznej
,,ZOSTAŃMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY”
W bieżącym roku szkolnym nasza placówka realizuje projekt edukacji ekologicznej "Zostańmy przyjaciółmi przyrody". W ramach realizacji projektu przewiduje się:
- Zakup pomocy dydaktycznych.
- Odbycie wycieczek i warsztatów terenowych.
- Odbycie warsztatów stacjonarnych.
- Przeprowadzenie szkolnych i międzyszkolnych konkursów o tematyce ekologicznej.
- Zorganizowanie turnieju sprawnościowego.
- Zorganizowanie przedstawienia o tematyce ekologicznej.
- Przeprowadzenie zbiórki makulatury.
- Zakup nagród.
Udział w zaplanowanych działaniach umożliwi dzieciom zdobycie wiedzy w zakresie ekologii dotyczącej najbliższego środowiska. Poprzez upowszechnienie działań projektowych wytworzą sie nawyki i zachowania ekologiczne w szkole, domu i otoczeniu. Realizacja projektu odpowiada proekologicznym działaniom inwestycyjnym prowadzonym przez Gminę Daszyna.
Projekt_edukacji_ekologicznej.pptx
Na realizację projektu szkoła uzyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 13 350,00 zł.
,,Książki naszych marzeń”
W roku szkolnym 2015/2016 w nasza szkoła przystąpiła do programu MEN ,,Książki naszych marzeń”. Program ten umożliwiał zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
Celem szczegółowym programu, poza promowaniem czytelnictwa, było m.in. wzbogacenie oferty biblioteki szkolnej w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjne dla nich. W związku z tym na początku roku szkolnego uczniowie poszczególnych klas pod nadzorem wychowawców przygotowali listę tytułów książek, które chcieliby widzieć na półkach w bibliotece szkolnej. W ten sposób do biblioteki szkolnej zostało zakupionych 60 książek niebędących lekturami na kwotę 1625 zł.
Nauczyciele podjęli szereg działań, mających na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci. Rodzice i dzieci zostali uświadomieni na temat pozytywnego wpływu czytania książek na rozwój dzieci. Na zebraniach z rodzicami wychowawcy przeprowadzili pogadankę pt. ,,Wpływ czytania książek na rozwój osobowości dzieci i młodzieży”.
W grudniu i styczniu w klasach I – VI zostały przeprowadzone projekty czytelnicze. Za opracowanie projektu oraz jego realizację byli odpowiedzialni wychowawcy poszczególnych klas.
Tematyka projektów przedstawiała się następująco:
Klasa I - ,,Książka to przyjaciel szczery.”
Klasa II - ,,Kto czyta, nie błądzi – czyli o tym, dlaczego warto czytać książki.”
Klasa III - ,,Magia książki – wybieram czytanie.”
Klasa IV - ,,W krainie baśni…”
Klasa V - ,,Dlaczego warto czytać książki?”
Klasa VI - ,,Ks. Jan Twardowski – wielki poeta małych słów.”
Projekty te pozwalały:
- rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów,
- poznać życie i twórczość ks. Jana Twardowskiego oraz H. Christiana Andersena,
- poznać twórczość współczesnych pisarzy dziecięcych i młodzieżowych,
- doskonalić umiejętność czytania,
- zachęcać dzieci do częstego korzystania z książek,
- rozwijać wyobraźnię,
- kształcić umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,
- kształcić umiejętność interpretacji utworu,
- doskonalić umiejętność tworzenia rożnych form wypowiedzi pisemnej,
- kształtować zasady zdrowego współzawodnictwa,
- stwarzać możliwość do prezentowania przeczytanych przez uczniów książek,
- budować więź między rodzicami i dziećmi,
- zachęcać rodziców do czytania dzieciom,
- kształtować umiejętność efektywnego współdziałania w grupie,
- wspierać w rozwoju i kształtowaniu ich zainteresowań.
W realizacje tych projektów byli zaangażowani wychowawcy, uczniowie i rodzice. Uczniowie pod nadzorem wychowawców przygotowywali gazetki, plansze, kąciki czytelnicze inscenizacje, konkursy. Również rodzice brali udział w ewaluacji projektów, czego efektem było np. wspólne czytanie książek, baśni, konkursy. Efekty pracy uczniów można było podziwiać na spotkaniach czytelniczych oraz na korytarzu szkolnym.
Nieodzownym elementem realizacji projektów było wykorzystanie księgozbioru biblioteki szkolnej.
Dzięki zakupieniu nowych pozycji książkowych do biblioteki szkolnej zwiększyła się liczba przeczytanych książek w poszczególnych klasach. Uczniowie częściej odwiedzają bibliotekę szkolną, bo mają bogatszą, nową i ciekawą ofertę książkową.
Kontynuacja programu "Owoce w szkole"
Programem „Owoce w szkole” administruje Agencja Rynku Rolnego (ARR). Program obsługiwany jest przez Oddziały Terenowe ARR i skierowany do dzieci z klas 0-III.
Kontynuacja programu "Szklanka mleka"
Program „Szklanka mleka” skierowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Program jest administrowany przez ARR (Agencja Rynku Rolnego)i współfinansowany z trzech źródeł: UE, FPM, dopłaty krajowej.